Welcome to Delicate template
Header
Just another WordPress site
Header
Kurs włoskiego w Krakowie - Lingualand

o języku

Podobnie jak wiele innych języków, włoski posiada długą i niezwykle ciekawą historię. Kultura języka włoskiego tworzona była przez wiele, wiele lat i właściwie nadal jest.

Włoski zaliczany jest, podobnie jak na przykład język francuski, portugalski czy też hiszpański, do języków romańskich. Obecnie posiada miano urzędowego nie tylko we Włoszech, ale również w San Marino i na półwyspie Istria. Razem z francuskim oraz niemieckim jest językiem urzędowym w Szwajcarii. Posługuje się nim ludność Watykanu, chociaż tam za język urzędowy uznaje się łacinę. Ponadto usłyszeć go można we Francji czy też na Malcie. Zróżnicowany pod względem dialektu (wyróżnia się trzy grupy dialektu języka włoskiego: południowo – centralne, północne a także toskańskie), używany jest przez ludność między innymi Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Australii, Albanii, Etiopii, Libii oraz Somalii. To wszystko sprawia, że na co dzień posługuje się nim około 70 milionów ludzi, a nauczyło się go już aż około 120 milionów.

Jego współczesną formę opartą na standardzie toskańskim, zawdzięczamy oczywiście licznym naturalnym przekształceniom, ale także takim znanym postaciom jak Dante Alighieri, Giovanni Boccaccio oraz Francesco Petrarca, którzy tworzyli na przełomie XIII i XIV wieku i dzięki którym dialekt toskański w średniowieczu został uznany za język literacki. Już wkrótce, bo w kolejnej epoce (renesansie) pojawiły się pierwsze struktury gramatyczne literackiego języka włoska. To właśnie te dwie epoki – średniowiecze oraz odrodzenie przyniosły literackiemu językowi włoskiemu największą popularność w Europie.

Korzeni języka włoskiego należy upatrywać w języku łacińskim, z którego się wywodzi i do którego, jako język romański jest najbardziej podobny (być może właśnie dlatego osoby władające łaciną praktycznie nie mają problemu z nauczeniem się włoskiego). Za pierwszy zapis w tym języku uznaje się pochodzące z X wieku formuły traktujące o posiadłościach klasztorów wybudowanych na wzgórzu Monte Cassino. Współcześnie język włoski znany jest między innymi z doskonałej powieści „Pinokio” autorstwa Carla Collodiego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *